Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolbuszowej

 

Alpakoterapia 18.12.2019

Każdy kto się zastanawia dlaczego akurat alpaki odwiedziły nasz ośrodek i dlaczego mają taki cudowny wpływ na ludzi wystarczy, że choć raz się je zobaczy. Zwierzęta wyglądają jak żywe „maskotki” przez co przywołują miłe skojarzenia. Wywołały u nas wiele uśmiechów na twarzy. Największą moc ma dotyk ich miękkiego futerka (które jest hypoalergiczne) , który sprawia przyjemność i powoduje zwiększenie wydzielania przez ludzi endorfin czyli hormonów szczęścia . Działa on uspokajająco i powoduje rozluźnienie. Spokojna natura alpak powoduje zmniejszenie lęków oraz stresów, a samo przebywanie w pobliżu zwierząt łagodzi uczucie napięcia i niepokoju. Natomiast głaskanie i przytulanie pomaga rozluźnić się i otworzyć.

W dniu 12.12.2019 nasi koledzy z ŚDS w Ropczycach zaprosili nas na wspólne Zdobienie pierniczków świątecznych. Zabawy, radości i kreatywności Było co niemiara. 

W dniu 06.12.2019 wybraliśmy się do Jasionki na  Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości - Ekogala 2019


  


  

 

Na stoiskach mogliśmy zobaczyć rumuńskie etno-makaty, zioła i herbaty naturalne z Góry Olimp. Polscy producenci na tragach pokazali sporo nowości. Koło gospodyń wiejskich z województwa świętokrzyskiego serwowało kiszonki ze wszystkiego, co tylko uprawia się na wsi. Moda na żywność wytwarzaną bez użycia środków chemicznych nie wzięła się znikąd. Doskonale wiedzą to przetwórcy z Podkarpacia. I choć wędliny, chleby, mąki czy makarony tak wytwarzane są czasem dwa lub trzy razy droższe od masowych towarów - to i tak zyskują coraz więcej klientów. Zachwyciły nas kluski orkiszowe z Dębowca, czy nowa linia wędlin w słoikach z Górna. Nie ulega wątpliwości, że Podkarpackie ma ekologiczny potencjał. Na specjalnej świątecznej wyspie można było  pokosztować wigilijnych potraw.

Spotkanie z dietetykiem na podsumowanie projektu ekologicznego

  

2 i 9 grudnia w „Naszym Domu” odbyły się zajęciach edukacyjne przeprowadzonych przez zaproszoną panią dietetyk. Zajęcia miały na celu popularyzację zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania się,  między innymi przez osoby leczące się, a także zwrócenia uwagi na aktywność fizyczną, co w efekcie przyczyni się do poprawy  funkcjonowania w codziennym życiu. Mieliśmy okazję dokonać również pomiarów naszego ciała, które zostały indywidualnie i szczegółowo omówione. 

Konkurs fotograficzny „Naturalnie?!„ Dębica 05.12.2019


  

18 Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego wzięło dziś udział w 11 Konkursie Fotograficznym organizowanym przez ŚDS w Dębicy. ŚDS-y podjęły wyzwanie i przygotowały po dwa zdjęcia na podchwytliwy temat „Naturalnie?!”. Przed rozstrzygnięciem konkursu uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pana Andrzeja Pasławskiego. W tym roku „podróżowali” po Czarnogórze i Cyprze.

 

Zabawa andrzejkowa w Bojanowie 2019

W dniu 28 listopada reprezentacja naszej placówki wzięła udział w Zabawie Andrzejkowej organizowanej przez ŚDS w  Bojanowie. Dzięki organizatorom, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę spotkania, przygotowali wróżby, smaczną oprawę kulinarną i wesołą zabawę taneczną spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zabawa andrzejkowa w Budach Głogowskich



W dniu 26 listopada 2019 r. na zaproszenie ŚDS w Woli Raniżowskiej udaliśmy się na zabawę andrzejkową w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Budach Głogowskich. Uczestnicy miło spędzili czas na tańcach, rozmowach i wspólnych śpiewach oraz kultywowali staropolską tradycję związaną z obchodami andrzejek. Spotkane to nie tylko było rozrywką, ale pokazało też naszym uczestnikom, że osoby niepełnosprawne mogą pracować i dobrze sobie radzić w pracy zawodowej, jak to robią osoby niepełnosprawne zatrudnione w ZAZ. Pracują tam jako kelnerzy, pomocnicy w kuchni, spełniają swoje marzenia o byciu DJ-ami.

Wystawa w "Synagodze"

   

   

21.11.2019 mieliśmy również okazję podziwiać przepiękną wystawę malarską zatytułowaną „Malarstwo Luigi Priore.  Antologia twórczości” oraz ekspozycję poświęconą naszemu krajanowi Kazimierzowi Skowrońskiemu, który był nauczycielem, regionalistą politykiem.

Vii przegląd małych form teatralnych Dzikowiec 20.11.2019

 

W dniu 20 listopada 2019 r. odbył się długo oczekiwany przez naszych uczestników VII Przegląd Małych Form Artystycznych „Dokąd Zmierzam”. Organizatorem wydarzenia jest Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach. W Przeglądzie wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych ŚDS-ów: z Bojanowa, Kolbuszowej, Nowej Dęby, Spi, Woli Raniżowskiej, Wysokiej Głogowskiej. Dla uczestników naszego Domu jest to ogromnie wydarzenie, gdyż mogą zaprezentować swoje talenty i zostać za to docenionymi. Jesteśmy dumni z naszego  uczestnika Wojciecha, który został doceniony  jako najlepszy  aktor Przeglądu! Gratulujemy! Podczas Przeglądu mieliśmy możliwość obejrzeć nie tylko występy sceniczne uczestników Przeglądu, ale też filmy nagrodzone w tegorocznej edycji Konkursu Filmowego „Kocham kino”.

Święto Niepodległości 

  

W Środowiskowym Domu Samopomocy obchody uroczystości Święta Niepodległości odbyły się 14.11.2019 r. Podczas występu  uczestnicy, recytowali   wiersze i  śpiewali  piosenki patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny. Występ  naszych uczestników ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

W czwartek 31 października w przeddzień tak ważnego święta jakim jest Święto Wszystkich Świętych 35 osobową grupa wybraliśmy się do Rzeszowa. W odpowiedzi na zaproszenie pani Edyta Bajek Kierownika DDSW, ramach projektu „Z wigorem przez życie” mięliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu Teatru Maska pod tytułem „Hachiko”. Spektakl porusza temat niezwykłej przyjaźni, miłości, radości życia ale i smutku po stracie najbliższych i oczekiwaniu na spotkanie z nimi. Teatr Maska od lat stara się swojego widza, szczególnie tego młodego, „oswajać” w prezentowanych przez siebie spektaklach z tematami trudnymi, takimi jak śmierć, ale i pokazywać radość życia. Przedstawienia tej rzeszowskiej sceny stają się często doskonałym wstępem do rozmów na różne życiowe tematy. Nie inaczej było i tym razem... Historia „Hachiko” jest prawdziwa i wydarzyła się prawie sto lat temu w Japonii. Głównym bohaterem tej opowieści jest pies o imieniu Hachiko. Co tak wyjątkowego jest w tej opowieści? Wśród mieszkańców Japonii urosła do rangi „kultowej” historii, przekazywanej sobie z pokolenia na pokolenie, jako opowieści o niezwykłej przyjaźni, wierności i oddaniu – pomiędzy psem i jego panem. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz chwilę wzruszeń i refleksji.

Konkurs fotograficzny w Nisku pt. ,, Postacie w migawce ''

W dniu 16.10.2019 udaliśmy się do Niska na rozstrzygniecie konkursu fotograficznego pt.” Postacie w migawce” organizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy  ”Gwara” w Nisku. Tym razem spotkanie odbyło się w odnowionym Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”  Po uroczystym powitaniu przez panią Dyrektor i pana Burmistrza udaliśmy się na aule gdzie mieliśmy możliwość wysłuchania prelekcji pana Rafała Marchuta na temat „ Techniki szlachetne wczoraj i dziś”, dotyczącej różnych technik powstawania zdjęć na przestrzeni czasu. „Gość specjalny” czyli Marcin Rogowski pokazał nam swoje fotografie dotyczące piękna naszej przyrody. W Konkursie wzięło udział aż 9 Środowiskowych Domów Samopomocy a także WTZ „Szansa” ze Stalowej Woli. Kolejnym punktem imprezy było wyłonienie  finalistów i zwycięzców. Zostało przyznanych aż 5 wyróżnień . Z naszego ŚDS- u  III miejsce zajął Wojciech Kata za zdjęcie „Jak Kargul z Pawlakiem” II miejsce również przypadło dla naszego uczestnika – Andrzeja Mazurka za zdjęcie w „Oczekiwaniu”. Po wręczeniu nagród i zrobieniu wspólnego zdjęcia przemieściliśmy się do pięknego Zielonego Dworku, gdzie mogliśmy się delektować pysznymi potrawami i słodkościami. Dziękujemy za zaproszenie.

13 października – rocznica objawień Matki Bożej z Fatimy


Dwukrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo interesującej prezentacji, którą przygotowała nasza koleżanka dagmara. dotyczyła ona pielgrzymki do fatimy, w której brała udział wraz ze swoją mamą.

Spotkanie integracyjne w Domu Seniora w Hucie Przedborskiej

Dnia 10.10.2019 r. w Hucie Przedborskiej w Dziennym Domu Senior+ odbyło się spotkanie integracyjne. Spotkanie obejmowało prezentacje artystyczne oraz poczęstunek. Wspólnie integrowały się trzy placówki: uczniowie Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej w Kolbuszowej oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej i seniorzy z Dziennego Domu Senior+.  Z zaproszonych gości należy wymienić: Panią Kierownik MOPS w Kolbuszowej, zastępcę kierownika MGOPS w Kolbuszowej, Panią Kierownik  PCPR  oraz Pana Kierownika  ŚDS w Kolbuszowej. Występy poszczególnych placówek były następujące: Seniorzy w inscenizacji humorystycznej „Czerwony Kapturek", następnie dzieci z inscenizacją wiersza  J. Tuwima  „Rzepka", oraz podopieczni ŚDS – dwie piosenki: „ Szła dzieweczka", „Hej sokoły".  Wszyscy bawili się znakomicie a  wspólnym rozmowom nie było końca. Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

V Integracyjny Turniej Rozgrywek w Kręgle-Ropczyce 2019


W odpowiedzi na zaproszenie naszych kolegów z Środowiskowego Domu Samopomocy w Ropczycach braliśmy udział w V już Integracyjnym Turnieju Rozgrywek w Kręgle-Ropczyce 2019. Zawody zostały przeprowadzone w ramach obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego. Impreza odbyła się 9 października w Kręgielni „Laguna” w Ropczycach.  Podczas zawodów reprezentatki naszego domu wywalczyły miejsce na podium. Pani Lucyna II i pani Agata III miejsce w klasyfikacji kobiet.  Również pan kierownik wywalczył dla nas coś słodkiego zajmując I miejsce podczas rozgrywek opiekunów. Podczas zawodów energii dodała nam zaserwowana pizza i słodkie pyszności. Po zakończonych rozgrywkach, rozdaniu nagród na pamiątkę miło spędzonego czasu wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie z wszystkimi zawodnikami. Dziękujemy gospodarzom za zaproszenie i wspaniale spędzony czas.

Piknik Country w Jelnej

26 września gościliśmy już po raz kolejny w ŚDS Jelna na Pikniku Country. Wspaniała zabawa, moc dodatkowych atrakcji, oryginalne stroje i aranżacja spotkania na długo zostaną w naszej pamięci.

 

Przełaj Środowiskowych Domów Samopomocy VI Marsz Nordic Walking 

12 września już po raz VI byliśmy organizatorami Przełaju Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa  Podkarpackiego – Marszu Nordic Walking. Gościliśmy 19 ośrodków z różnych stron podkarpacia, w tym z uczestników i opiekunów ze Środowiskowych Domów Samopomocy z Bojanowa, Brzostka, Cieszanowa, Dębicy, Jelnej, Leska, Mielca, Niska, Nowej Dęby, Ropczyc, Rzeszowa, Sarzyny, Sieniawy, Spi, Tyczyna,  Woli Raniżowskiej, Wysokiej Głogowskiej, oraz WTZ z Kolbuszowej i uczniów ZSS w Kolbuszowej Dolnej. Zawody odbyły się na dwóch dystansach 2 km trasa zielona oraz 4 km trasa czerwona w oddzielnej klasyfikacji dla kobiet i mężczyzn. Zmagania sportowe podjęli również opiekunowie w konkurencji przewidzianej specjalnie dla nich. Impreza jak co roku miała swoje hasło przewodnie. Tym razem odbyła się w nurcie „Zero Waste”. Podczas imprezy zamiast kubków plastikowych napoje serwowane ze szklanych słoi w tekturowych kubkach. Również przygotowane prezenty były bardzo ekologiczne i prozdrowotne. Impreza była bardzo udana. Gratulujemy zwycięzcom jak również wszystkim startującym. Dziękujemy za wspaniałą zabawę i zapraszamy w przyszłym roku.

 XV  Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzegu

Dnia 11.09 2019 r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu był organizatorem XV  Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Artystyczne spotkanie odbywało się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek  , starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł . Tegoroczna edycja zgromadziła 48 placówek z całego Podkarpacia. Inicjatywa pozwala na promocję sztuki osób niepełnosprawnych w wielu jej wymiarach, teatr, taniec, piosenka. Jest także okazją do integracji osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, pozwala na przełamanie krzywdzących stereotypów społecznych. 

Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz konkurs literacki. Formuła Przeglądu nadana przez organizatorów związana była z czasem. Dyplomy, statuetki, scenografia oraz przedstawienie przygotowane przez gospodarzy we współpracy z dwoma innymi placówkami, Środowiskowym Domem Samopomocy w Baranowie Sandomierskim i Nowej Dębie, nawiązywało do tego motywu przewodniego. Zgodnie z nową formułą dotyczącą możliwości wspólnych integracyjnych prezentacji artystycznych, 18 placówek wystąpiło w 5 wspólnych przedstawieniach, a 30 prezentowało się indywidulanie. Występy podczas tegorocznej edycji zachwycały wrażliwością ale i humorem. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki, upominki . Organizatorzy wspierani byli przez wielu wolontariuszy, w tym uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Tarnobrzegu z klasy o profilu pielęgniarsko-rehabilitacyjnym. Inicjatywa organizowana z ogromnym rozmachem wpisała się już na stałe w program artystyczny Tarnobrzega i całego województwa.

XXI Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie

Jak co roku we wrześniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje sportowe zmagania dla osób niepełnosprawnych. W tym roku uczestniczyło w niej 450 osób niepełnosprawnych, którym towarzyszyło 200 opiekunów z 60 zespołów z różnych placówek z Podkarpacia. Byli to przedstawiciele DPS, ŚDS, WTZ, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Szkolne Ośrodki Wychowawcze oraz placówki specjalistyczne, a także wszystkie domy, które prowadzi diecezjalna Caritas. Tegoroczna impreza odbyła się 5 września po raz 21. na Stadionie Podhalańczyk w Rzeszowie. Każda Olimpiada rozpoczyna się Mszą św. w kościele Garnizonowym p.w. Matki Bożej Królowej Polski. W tym roku przewodniczył jej Biskup Rzeszowski Jana Wątroba. Po Eucharystii wszyscy z pieśnią na ustach przeszli na stadion wojskowy „Podhalańczyk”, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Olimpiady. Sportowe zawody poprzedziło wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie Hymnu Narodowego. Zgromadzonych na stadionie powiła ks. Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas. Oficjalnego otwarcia Olimpiady dokonała Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. Zawody sportowe prowadził Prezes Podkarpackiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizyczne Mieczysław Doskocz. Pomocą służyła jak zwykle młodzież SKC z II, III, IX LO, Liceum Sióstr Prezenetek i ZSE razem z opiekunami, natomiast tradycyjną wojskową grochówkę wydawał młodzież z Zespołu Szkól Gospodarczych z Rzeszowa. Liczne dyscypliny i rozgrywki prowadzone były przez Podkarpackie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu pod kierunkiem Mieczysława Doskocza. Pomocą w tym służyli żołnierze oraz wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Rzeszowa: IX Gimnazjum, II i III LO, ZSE oraz ZSG. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani grochówką, drożdżówkami i sokami. Każda drużyna otrzymała okolicznościowy dyplom. Sportowcy reprezentujący nasz dom wrócili do domu ze złotym medalem na piersiach jak również z radością i satysfakcją z podjętego trudu zawodów.

      

Wycieczka „Na zamku i w kopalni”

Dnia 27 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę „Do zamku i kopalni”. Pierwszym celem zwiedzania był zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble. Stopniowo wzbogacaliśmy swoją wiedzę o nowe wyrazy i pojęcia – krużganki, okna iluzoryczne, locus secretus. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza. Kolejnym punktem wycieczki był spacer do ,,Kamieni Brodzińskiego”. Część chętnych bez trudu dotarła do celu, bo pogoda była piękna, a las, który przemierzaliśmy „częstował” nas jagodami. Niestety czas płynie bardzo szybko, więc po krótkim odpoczynku wśród ogromnych głazów wróciliśmy do autokaru. W drodze do Bochni postanowiliśmy jeszcze wstąpić do Lipnicy Murowanej gdzie mogliśmy zobaczyć rynek, pomnik św. Szymona  z Lipnicy, kościół św. Andrzeja, pomnik króla Władysława Łokietka, kościół św. Szymona, Dwór Leduchowskich (niestety z oddali), oraz kościół św. Leonarda. Ostatnim celem naszej podróży była najstarsza w Polsce Kopalnia Soli w Bochni, która dziś po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem. Zjechały windą na głębokość 212 metrów.

Tuż po zjeździe udaliśmy się na obiad do komory Ważyn aby się wzmocnić przed zwiedzaniem. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.  W opowiadaniu o bocheńskiej soli sympatycznej przewodniczce pomogły multimedialne postaci: królowie polscy, kupcy genueńscy. Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi. Dzień pełen wrażeń przypieczętowaliśmy wizytą w lodziarni. Zmęczeni udaliśmy się do autokaru aby z bagażem wrażeń i wspomnień powrócić do naszych domów.

Spartakiada

14.06.2019r braliśmy udział w XXI Sportowej Spartakiadzie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. W imprezie wzięło udział 66 ŚDS-ów. Po  uroczystym otwarciu, zapaleniu znicza oraz odśpiewaniu hymnu  rozpoczęły się rozgrywki poszczególnych konkurencji. Przeprowadzono 5 konkurencji indywidualnych z podziałem na kobiety i mężczyzn, jedną konkurencję drużynową i jedną dla zaproszonych VIP. Na zakończenie każdy Dom otrzymał  dyplom i  puchar, a zawodnicy drobne prezenty. Nasi sportowcy zdobyli cenne medale. Udało im się zdobyć złoty medal w konkurencji tor przeszkód w kategorii mężczyzn, srebrny medal w konkurencji unihokej w kategorii kobiet oraz wyróżnienie za zdobycie czwartego miejsca w biegu na 50 m w kategorii kobiet. Zmaganiom  sportowym  towarzyszyła wyjątkowa atmosfera i rywalizacji w duchu fair play. Na koniec imprezy Burmistrz  Miasta  Dębicy przekazał flagę olimpijską organizatorom  przyszłorocznej XXII Spartakiady Sportowej,  która odbędzie się w Nowym Żmigrodzie. Organizatorom gratulujemy wspaniałej organizacji i dziękujemy za niezapomniane przeżycia.

XVI Festiwal Tańca w Sieniawie

XVI Festiwal Tańca za nami. W sieniawskim „Sokole” było pięknie, radośnie i…wzruszająco. W trakcie trwającego ponad dwie godziny barwnego widowiska, występujący zaprezentowali tańce indiańskie, ognia, zumbę, walc wiedeński i inne różnorodne tańce oraz rytmiczne aranżacje, dostarczając niezapomnianych wrażeń zebranej publiczności. Wypełniając misję, jaką jest wsparcie osób niepełnosprawnych w codziennym życiu, ŚDS stara się organizować różne formy wartościowego spędzania czasu. Taniec jest doskonałą formą zabawy, ale i ma oddziaływanie terapeutyczne w procesie rehabilitacji podopiecznych. Jest źródłem radości, satysfakcji, poczucia własnej wartości oraz poprawy swojej samooceny i uwolnienia pozytywnych emocji. Ile pracy i wysiłku wymagało przygotowanie uczestników do występów, wiedzą tylko oni sami i ich opiekunowie. Festiwal jest cyklicznym spotkaniem organizowanym przez ŚDS w Sieniawie dla środowiskowych domów samopomocy z województwa podkarpackiego. Udział w nim wzięło 14 ŚDS z Sieniawy, Jarosławia, Przeworska, Łopuszki Wielkiej, Pruchnika, Izdebek, Cieszanowa, Kolbuszowej, Laszczyn z Filią w Zmysłówce, Lipska, Rzeszowa, Tarnobrzega, Tyczyna i Zalesia z Filią w Zmysłówce. Każdy z nich wykonał po dwa tańce. Występy obejrzał gościnnie ŚDS z Lubaczowa oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego w Sieniawie.

Olimpiada w Sanoku

W dniu 16 maja 2019 r. w ramach terapii ruchowej i treningu spędzania czasu wolnego, wzięliśmy udział w IV Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Sanoku. W olimpiadzie brało udział 85 ośrodków z  zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami z całego Podkarpacia. Olimpiada ta miała miejsce na ogromnej arenie w Sanoku, gdzie przeprowadzone zostały różne konkurencje sportowe: m. in. dźwiganie sztangi, rzut do kosza, rzut lotką do tarczy, slalom między pachołkami, rzut woreczkiem do celu i przeciąganie liny. W zawodach wzięło udział 6 uczestników z naszego ośrodka. Każdy z nich dostał pamiątkowy medal oraz dyplom.Zawody miały charakter zabawowy mimo tego motywacji oraz ducha sportowego u naszych zawodników nie zabrakło. Każdy dał z siebie wszystko. Zadowoleni, uśmiechnięci, pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu. Dziękujemy organizatorom Burmistrzowi Miasta Sanok oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej za miłe przyjęcie i świetną zabawę.

 

 

Wyjazd do kina

                                                                                                                                                                                                                                 

15.05.2019 grupą uczestników wraz z opiekunami wybraliśmy się wycieczkę do kina Cinema City w Mielcu. Była to świetna okazja aby obejrzeć komedię animowaną pt. „Praziomek”. Bajka bardzo się nam podobała. Była to zabawna opowieść o pewnym podróżniku sir Lionelu Frost, który na listowne zaproszenie pewnego tajemniczego obywatela wyruszył w dzikie ostępy Ameryki Północnej, by odnaleźć i ujawnić brakujące ogniwo, czyli najbliższego przodka człowieka zwanego także Wielką Stopą. Po udanym seansie wszyscy w doskonałych nastrojach udali się na aby spróbować pysznych lodów w pobliskiej kawiarni. Po takich wrażeniach wróciliśmy do domów planując kolejny wyjazd do kina.

Koncert Wiosenny

 

Wiosna zbliża się coraz większymi krokami, dlatego  podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy  postanowili  wyczarować wiosnę.  Uczestnicy wspaniale zaprezentowali  wiosenne wiersze oraz piosenki. Wiersze zostały przygotowane przez uczestnika Wojciecha Golę. Wiosenny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom  spotkania. To była wspaniała wiosenna zabawa.

  
 

Plenerowa Droga Krzyżowa Środowiskowych Domów Samopomocy w Spiach

„Oto mój Sługa, którego podtrzymuję. Wybrany mój, w którym mam upodobanie.

(…) Nie będzie wołał ni podnosił głosu, nie da słyszeć krzyku swego na dworze.

Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi knotka o nikłym płomyku.” (Iz 42,1-2)


 

12.04.2019 roku w odpowiedzi na zaproszenie  ŚDS w Spiach wraz z innymi zaproszonymi gośćmi wyruszyliśmy w plenerową Drogę Krzyżową. Początek naszego modlitewnego spotkania miał miejsce obok ,,Leśniczówki w Wilczej Woli’’ i prowadził przez las w stronę Spi. W atmosferze zadumy i refleksji nad darem życia i z prośbą o szacunek do Niego, przy śpiewie pieśni pasyjnych i w skupieniu, uczestnicy drogi krzyżowej rozważali czternaście stacji Męki Pańskiej.

"W zdrowym ciele, zdrowy duch”

5 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”zorganizowany został szkolny dzień zdrowia.na któy zostaliśmy zaproszeni. W imprezie wzięli udział również mieszkańcy Kolbuszowej Dolnej, maluszki z pobliskiego przedszkola oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Program obejmował:

- badanie ciśnienia,

- badanie wad postawy,

- badanie poziomu cukru we krwi,

- pomiar wagi i wzrostu.


 

Wszystkie badania odbywały się pod okiem pani pielęgniarki. Kolejnym punktem programu był pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników medycznych z kolbuszowskiego Ratownictwa Medycznego. Panowie pokazali nam, jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, jak się zachować gdy ktoś zasłabnie, a przede wszystkim uświadomili nam, że nigdy nie można zostawić nikogo bez pomocy. Po gromkich brawach i serdecznych podziękowaniach dla panów ratowników, nadszedł czas na przedstawienie, w którym uczniowie naszej szkoły, zaprezentowali inscenizację wiersza Juliana Tuwima ,,Rzepka". Ostatnim punktem spotkania, była zdrowa i smaczna przekąska wykonana przez uczniów i pracowników szkoły. Na „zdrowym stole” znalazły się: soki owocowo-warzywne, koktajle, pieczone warzywa, zdrowe ciasteczka i ciasta, koreczki owocowe, warzywne ślimaczki, kanapki z pastami i wiele innych przysmaków. Stół uginał się od zdrowych i równie smacznych przekąsek. Wszystko było bardzo estetycznie przygotowane i zachęcało do degustacji. Wspólny poczęstunek był nie tylko smaczny, ale i zdrowy.

 

Bal Karnawałowy

W dniu 26 lutego 2018 r. gościliśmy w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej na Karnawałowym Balu Przebierańców, na który zostaliśmy zaproszeni przez organizatora czyli WTZ w Kolbuszowej.Niezwykła atmosfera sprzyjała integracji i umocnieniu w uczestnikach poczucia więzi i wyjątkowości. Na uczestników czekał również poczęstunek oraz ciekawe konkursy prowadzone przez animatorów. Najpiękniejsze stroje zostały wyróżnione Dziękujemy za zaproszenie i świetną zabawę.

 

14 luty - Dzień Św. Walentego - Walentynki

Dzień Zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. Nie można zapomnieć o tych , którzy  również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród uczestników naszego domu, którzy z wielką radością wycinają papierowe serca i wykonują walentynkowe laurki. Jak co roku przygotowali występ artystyczny  (wiersze , piosenki). Każdy człowiek lubi czuć się kochanym i docenianym . Warto zatem sprawić, by każdy poczuł ten wyjątkowy walentynkowy klimat.

 

II Towarzyskie Rozgrywki Sportowe ŚDS Województwa Podkarpackiego

 

13 lutego "Nasz Dom" zorganizował II Towarzyskie Rozgrywki Sortowe ŚDS - Turniej Tenisa Stołowego, Szachowo - Warcabowo i Skoczka. W zawodach wzięli udział przedstawiciele 12 ośrodków z terenu naszego województwa. Tenis Stołowy przeprowadzony był w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz Vip. Po oficjalnym powitaniu nastąpiło losowanie zawodników i krótkie wprowadzenie na temat zasad  turnieju. Po rozgrywkach wszyscy udali się na pyszny obiad , po którym nastąpiło wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród.


Przedstawienie Jasełkowe

Dzieci z przedszkola zakonnego im. Św. Józefa w Kolbuszowej przygotowały dla nas występ.  Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Na koniec dzieci złożyły nam życzenia noworoczne.

Przegląd Kolęd i Jasełek w Baranowie Sandomierskim 

  

 

 

 

W dniu 31.01.2019r.z przyjemnością wzięliśmy udział  w XII Przeglądzie Kolęd i Jasełek który odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim. W przeglądzie wzieło udział kilkanaście zespołów ze Środowiskowych Domów Samopomocy. Uczestnicy zaprezentowali na scenie Jasełka, Kolędy, Pastorałki. 

 

Gala konkursu "Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia” - Kolbuszowa  -17 stycznia 2019

 Pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej pod przewodnictwem Pani Dyrektor Marzeny Mytych zorganizowali już  XII Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Uczestnicy konkursu wzięli udział w części muzycznej, której tematyka związana była z kolędami i pastorałkami lub części plastycznej, której temat przewodni brzmiał: „święta w mojej rodzinie”. Galę finałową uświetniły jasełka pt. „Dziewczynki z zapałkami są wśród nas” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. 

 

 

Nie bójcie się słabości człowieka

   ani jego wielkości!

Człowiek zawsze jest wielki,

           także w słabości.            

Jan Paweł II

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Rodo

Zgodnie z art. 37 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w związku z art. 11 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U z 2018 r. poz. 1000 ze zm.) udostępnia się dane wyznaczonego w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kolbuszowej ul. Kolejowa 2, 36-100 Kolbuszowa - inspektora ochrony danych osobowych: Pani Agnieszki Gazdy, adres do kontaktu e-mail: inspektor.odo@onet.pl.

Informacje podawane w przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której dane dotyczą

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanym dalej RODO informuje się, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolbuszowej ul. Kolejowa 2, 36-100 Kolbuszowa e-mail: sdskolbuszowa@kolbuszowa.naszsds.pl, zwany dalej Administratorem, który prowadzi operacje przetwarzania danych osobowych.
  2. Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: e-mail: inspektor.odo@onet.pl.
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu świadczenia usług środowiskowego domu samopomocy na podstawie (art. 6 ust. 1 lit. c oraz art. 9 ust. 2 lit. b RODO), art. 51a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
  4. Odbiorcą danych osobowych będzie osoba fizyczna lub prawna, organ publiczny, jednostka lub inny podmiot, którym ujawnia się dane osobowe w celu realizacji usług środowiskowego domu samopomocy, np.: wynajem autokaru, towarzystwa ubezpieczeniowe, inne ŚDS itp.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres: nie dłużej, niż jest to niezbędne dla osiągnięcia celu przetwarzania.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do:
  • dostępu do treści swoich danych ich usunięcia, sprostowania, ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
  • przenoszenia danych,
  • wniesienia skargi do organu nadzorczego – Urząd Ochrony Danych Osobowych ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
  1. Dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji oraz nie podlegają profilowaniu.
  2. Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym. Jest Pani/Pan zobowiązana/y do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości realizacji celu.

Zapraszamy do polubienia naszego Facebooka

https://www.facebook.com/Środowiskowy-Dom-Samopomocy-w-Kolbuszowej-112765573696004/?__tn__=kC-R&eid=ARC9WaLM2jUQ710n8xgH_5u-Q_39-RneEBDPdyixY1snS3DLnj-_j13BnVo9Y1EidUIO1YN20KLK5JzH&hc_ref=ARRiBSQDGDubkuUlP1vqbJMIEMGXjOQ6TojIQWELVNcQH-76UPkNvcflTCwGEFtp1Qc&fref=nf&__xts__[0]=68.ARBJ7T4cW1Hde1H01QfrqmrZ--RcPspM182LMmjbNIH_77UZ5tt97GMGUecbklIrv6258Eb1KuV5X2Tlgmn-7UqX2cibIPT2Q6MnI2nL5b9LuFQAhFh2x2aoYZR0AYQMVCrzp96b9XjdHAmazFC0tnz_jh643cOv9I_nJAgloA7MTzZIwNM_XXQke68EL1pZzylHTEObDrkGslw5FE-30Fs3z0rLknYLuV1sYaqTfcADEPwJAGSQOmyguhn5RTwlzRP4b1oGzIxMx0A_5WXl9Gh3yT5hYsz6nG7JynOk1P4Ya_RdNcAqDrZof-n1JgvHAEvOTru5QlSx_adO4axYKJMDdGbSIXsKQWE